Przeskocz do treści

Wygnani do raju Szwedzki azyl Krystyna Naszkowska

Recenzja książki "Wygnani do raju Szwedzki azyl" Krystyny Naszkowskiej

Wygnani do raju Szwedzki azyl 193x300 - Wygnani do raju Szwedzki azyl Krystyna Naszkowska„Wygnani do raju Szwedzki azyl” to wywiady Krystyny Naszkowskiej z emigrantami marcowymi. A byli to: Dorota Bromberg - wydawca, Karol Żyto – ortopeda, Ryszard Szulkin -matematyk i socjolog, Julia Romanowska - muzyk, szkoleniowiec, naukowiec, Tadeusz Gruber - przedsiębiorca specjalista od modemów, Maciej Zaremba Bielawski - dziennikarz, pisarz, Emilia Białostocka Degenius - lekarz psychiatra, psychoanalityk, Jerzy Sarnecki - profesor kryminologii, Aleksander Wołodarski – architekt, Joanna Helander-  fotografka i dokumentalistka.

Wszyscy oni, z rodzinami lub bez, osiedli po 1968 roku w Szwecji. Wybrali ten kraj z różnych powodów, najczęściej zupełnie praktycznych, a czasami przypadkowo. Rozmowy to nie tylko historie związane z marcem `68 i przymusową emigracją, ale przede wszystkim historie adaptacji i karier w zupełnie nowym środowisku i społeczeństwie różnym od polskiego. Przybywali do Szwecji bez znajomości języka, kultury, realiów gospodarczych, często bez wykształcenia. to była inna kultura, tradycja, inne wychowanie, obyczaje, inne podejście do gospodarki i kapitalizm.

Nie tylko poradzili sobie w tym nowym, obcym świecie, ale porobili kariery i majątki. Czytającego te wywiady musi najść gorzka refleksja, że ci ludzi mogli pracować dla Polski, tu nadal mieszkać i być znani na świecie jako Polacy, a nie Szwedzi.

Im gorsze przeżycia mieli w Polsce,  tym większą mają niechęć do odwiedzania  Polski. Większość jednak z przepytywanych ma kontakty, przyjeżdża, a w latach 80-tych i 90-tych pomagali Polakom i Polsce.

Książka Krystyny Naszkowskiej „Wygnani do raju Szwedzki azyl” to smutna lekcja historii i dające nadzieję życiorysy polskich emigrantów.

I jeszcze jedno: to nie jacyś obcy urządzili marzec `68, tylko my, Polacy.

e487722b175470430cf1666c9d2ceea2?s=100&d=mm&r=g - Wygnani do raju Szwedzki azyl Krystyna Naszkowska

Przemysław Pufal - uzależniony od czytania i bojący się, że nie będzie co czytać

Dodaj komentarz